Atrakcje Łodzi

Zupełnie niesłusznie Łodzi przypięto łatkę miasta, szarego i nieciekawego. Na całe szczęście rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Turysta, który przyjedzie do Łodzi nie będzie się nudził. Niezależnie od tego czy zechcemy poznać historię i kulturę „miasta włókniarzy”, czy nieco się zabawić, to z całą pewnością znajdziemy tu coś dla siebie.

Manufaktura i Pałac Poznańskiego

Dawne imperium tekstylne Izraela Poznańskiego to dziś jedna z największych galerii handlowych w całym kraju. Na terenie hal fabrycznych zlokalizowano hotel, kino, sklepy, restauracje i kluby. Działa tu również muzeum sztuki współczesnej MS2 z kolekcją dzieł Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro. Rezydencja łódzkiego potentata to dziś Muzeum Historii Miasta. W pięknie zdobionych salach zobaczymy pamiątki po sławnych łodzianach (m.in. statuetkę Oscara, którą otrzymał Artur Rubinstein) oraz zbiory dokumentujące skomplikowane dzieje Łodzi.

Ulica Piotrkowska

Z całą pewnością większość turystów kieruje swoje pierwsze kroki na ulicę Piotrkowską. To właśnie tutaj przetrwały kamienice reprezentujące większość stylów architektonicznych XIX i XX wieku. Znajdziemy tu przykłady budownictwa historyzującego, budowle reprezentujące secesję czy modernizm. Większość z nich została w ostatnich latach odrestaurowana. Ulica zaczyna się placem Wolności i aż do alei Piłsudskiego pełni rolę popularnego deptaka. Na terenie dawnej fabryki Franciszka Ramischa działa tzw. OFF Piotrkowska czyli zespół pubów, restauracji i ciekawych inicjatyw społecznych. Druga część ulicy to przede wszystkich monumentalne świątynie: katolicka katedra św. Stanisława Kostki i ewangelicko-augsburski kościół św. Mateusza. W najbliższej okolicy powstają Ogrody Geyera czyli nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe. Piotrkowska kończy się placem Niepodległości, gdzie wzniesiono sanktuarium św. Faustyny.  

Księży Młyn

Warto udać się również na dawne osiedle robotnicze Karola Scheiblera. Dawna fabryka i domki robotników to dziś osiedle mieszkalne. Możemy jednak zwiedzić pałac fabrykanta. Budowla mieści Muzeum Kinematografii, a w jej pobliżu znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera czyli słynna „łódzka filmówka”. Ci, którzy chcieliby zobaczyć jak mieszkali fabrykanci powinni udać się do tzw. Pałacu Herbsta gdzie urządzono muzeum wnętrz. Po spacerze będziemy mogli odpocząć w Parku Źródliska (najstarszy z łódzkich parków), gdzie znajduje się Palmiarnia.

Muzea

Inne ciekawe placówki muzealne na terenie Łodzi to:
– Muzeum Tradycji Niepodległościowych – wystawy związane z historią miasta, prezentowane w dawnym więzieniu carskim, gdzie przebywał m.in. Józef Piłsudski.
– Centralne Muzeum Włókiennicze – nazywane też „białą fabryką”, obok mieści się Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.
– EC1 – tuż obok dworca Łódź Fabryczna, na terenie dawnej elektrociepłowni otwarto Centrum Nauki i Techniki EC1. We wnętrzu zobaczymy Planetarium i nowoczesne muzeum z wystawami dla dzieci i dorosłych.
– Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – z dużym zbiorem monet oraz ciekawą wystawą dokumentującą pradzieje Łodzi.
– Muzeum Kanału Dętka – jeśli mamy ochotę na krótki spacer pod ziemią, powinniśmy udać się na plac Wolności, gdzie będziemy mogli zobaczyć dawny kanał odpływowy.

Parki i tereny zielone

Wielu łodzian letnie dni spędza w tzw. Parku na Zdrowiu. Powstał tutaj nowoczesny basen „Fala” oraz Ogród Botaniczny. Można zwiedzić też Ogród Zoologiczny, który przygotowuje się do otwarcia nowoczesnego Orientarium. Nieco dłuższą wycieczkę trzeba odbyć do Lasu Łagiewnickiego gdzie zachował się barokowy klasztor franciszkanów (najstarszy murowany zabytek na terenie miasta). W zabytkowym Parku Sienkiewicza działa Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego. 

Imprezy okolicznościowe

Wielu turystów przyjeżdża do miasta na popularne festiwale i imprezy o charakterze plenerowym. Warto zobaczyć:
– Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier – każdego roku jesienią do Łodzi ściągają miłośnicy komiksu, fantastki i gier komputerowych. Festiwalowi towarzyszy wiele mniejszych imprez, a na spotkaniach pojawiają się prawdziwe sławy.   
– Light Move Festival – jest to największy festiwal światła w kraju. Kamienice na ulicy Piotrkowskiej podświetlane są w niezwykły sposób – co roku impreza przyciąga tysiące turystów. 
– Łódź Design Festival – impreza poświęcona designowi.
– Łódzkie Spotkania Teatralne – jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju, organizowany od lat 60 XX wieku!

Inne

Na terenie miasta działa kilka znanych teatrów – na tle kraju wyróżnia się zwłaszcza Teatr Jaracza i Teatr Nowy. Zainteresować może również łódzka scena operowa czyli Teatr Wielki. Największe kino mieści się na terenie galerii handlowej Sukcesja. Innym ciekawym miejscem jest Piotrkowska 217 czyli zespół restauracji i pubów zlokalizowanych na terenie dawnej fabryki Józefa Johna. Najważniejsze koncerty oraz imprezy sportowe odbywają się w Atlas Arenie. Ci, którym mało łódzkiej historii powinni udać się na wycieczkę po łódzkich cmentarzach. Zarówno Cmentarz Stary czy Nowy Cmentarz Żydowski to niespotykane zespoły zabytkowych nagrobków, kaplic i innych przykładów sztuki sepulkralnej (m.in. kaplice grobowe Scheiblerów i Poznańskich).