Co warto wiedzieć na temat tego badania? Jak jest ono przeprowadzane w praktyce? Po co się to robi? O tym dowiesz się z poniższego poradnika.
To badanie jest przeprowadzane między innymi w Centrum Psychologiczno-Medycznym Strefa Komfortu z Katowic. Ten podmiot działa przy ulicy Tadeusza Kościuszki 38/9. Kiedy rodzice się tam zgłaszają ze swoimi pociechami? Ta placówka medyczna oferuje rozmaite usługi. Między innymi chodzi właśnie o tego typu badania. Należy zaznaczyć, że około 1% dzieci w Polsce ma rozmaite zaburzenia ze spektrum autyzmu. Podejrzewasz, że Twoja pociecha także zmaga się z tym właśnie zagadnieniem? Nie można tego oceniać „na oko”. Warto zrobić wszystko, by tym zagadnieniem zajęli się fachowcy od medycyny. Dzięki temu dowiesz się na 100%, czy Twoja pociecha ma takie właśnie kłopoty zdrowotne. Badanie ADOS-2 bazuje zaś na protokole dotyczącym obserwacji ewentualnych objawów autyzmu.
Kiedy zdecydować się na takie właśnie dokładne badanie? Nie da się ukryć, że z decyzjami nie można zwlekać. Na przykład rodzice często nie są zaś w stanie dokładnie ocenić, czy pociecha ma jakieś kłopoty zdrowotne czy wynikają one chociażby z nieśmiałości.
Jeśli chodzi o zaburzenia ze spektrum autyzmu, to trzeba tutaj wymienić między innymi trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Może to być właśnie objaw tej choroby. Nie da się jednak ukryć, że te trudności czasami wynikają właśnie z tego, że dana osoba jest po prostu nieśmiała. Dobrze byłoby mieć zatem pewność, aby w razie czego rozpocząć leczenie itp. W Centrum Psychologiczno-Medycznym się tego dowiesz. Kiedy jeszcze warto zgłosić się ze swoim dzieckiem na badanie ADOS-2? Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha maniakalnie skupia się na konkretnym zagadnieniu, co nie jest typowe dla danej grupy wiekowej itp. Chcesz dowiedzieć się jeszcze kilku innych kwestii na ten temat? W takim razie wejdź na artykuł ze strony internetowej https://strefakomfortu-katowice.com/badanie-ados-2-w-katowicach-co-trzeba-o-nim-wiedziec/. Innym objawem może być również kiepskie reagowanie na zmiany. Tak samo, jak używanie nieodpowiedniego słownictwa w stosunku do swojego wieku. Czasami nauczyciele w przedszkolu lub szkole mogą zasugerować badanie ADOS-2. Rodzic nie powinien tego bagatelizować. Bardzo ważne jest to, aby w razie czego udać się na taki test i mieć czarno na białym, czy pociecha zmaga się z jakimikolwiek zaburzeniami.
Na czym polega zaś badanie ADOS-2 w praktyce? Ogólnie przypomina ono w pewnym zakresie testy na inteligencję. Całe badanie jest podzielone na pięć bloków tematycznych. Co ważne, test jest przeprowadzany przez psychologa dziecięcego mającego odpowiednie kwalifikacje. Taka rozmowa – na rozmaite tematy – trwa od jednej godziny do około 90 minut. Badanie nie jest zatem nieprzyjemne, czy inwazyjne itp. Na podstawie konwersacji na różne tematy psycholog jest zaś w stanie stwierdzić, czy pociecha ma jakieś kłopoty czy nie. Z tym zagadnieniem nie powinno się zwlekać. Im wcześniej rozpocznie się bowiem terapia (jeśli będzie taka konieczność), tym lepiej.