Łódź- niesamowite miasto
Łódź-krótki wstęp
Łódź to duże miasto położone w centrum kraju. W 2019 roku liczba ludności wynosiła w nim 685 288. Powstało ono na terenie Puszczy Łódzkiej. Wbrew wielu mylnym opiniom, że jest to szare, ciasne i brudne miasto, jest ono bogate w tereny zielone. Pełne zieleni skwery i parki znajdziemy w nim nie tylko na obrzeżach miasta, ale również w samym centrum. Łączna powierzchnia parków miejskich w Łodzi wynosi 503,8 ha. Łódź posiada między innymi przepiękny:
- Ogród Botaniczny,
- Miejski Ogród Zoologiczny,
- Park Łagiewniki,
- Park Źródliska,
- Stawy Jana,
- Staw Stefańskiego a także
- Palmiarnię Łódzką.
Łódź-historii ciut…ciut…
Wieś książęca Łódź prawa miejskie nabyła z inicjatywy biskupów Kujawskich 15 lipca 1423 r. Prawa miejskie nadał jej król Władysław Jagiełło. Przez długie lata mieszkańcy miasta utrzymywali się głównie z handlu towarami wyprodukowanymi własnoręcznie. Handlowano zarówno wyrobami rzemieślniczymi jak i płodami rolnymi czy zwierzętami z własnego chowu. Kiedy liczba mieszkańców sięgała blisko tysiąca obywateli Łódź zaczęły trapić epidemie, pożary, a następnie działania wojenne. To wszystko przyczyniło się do upadku miasta i poważnego wyludnienia.
Dodatkowo już w dużo późniejszym okresie rozbiorów Polski, kiedy to Łódź dostała się pod zabór pruski, miejsce miały działania zmierzające do pozbawienia miasta praw miejskich. Na szczęście wraz z nadejściem Legionów generała Dąbrowskiego procedury te zostały przerwane.
Łódź-kilka ciekawostek historycznych
Przez wiele lat miasto to miało znikome znaczenie. Dopiero w XIX wieku nastąpił okres ponownego, wzmożonego rozwoju. To wówczas powstał nowy plan miasta uwzględniający powstanie, liczącej sobie ponad 4 km długości, najpopularniejszej dzisiaj w mieście ulicy Piotrkowskiej. Bez wątpienia w tym też czasie za sprawą Stanisława Staszica i Rajmunda Rembelińskiego nastąpił olbrzymi rozwój włókiennictwa w Łodzi. Zawód tkacza cieszył się wówczas olbrzymim szacunkiem i uznaniem. Niewątpliwie wiązał się też między innymi z przywilejem zwolnienia z podatku na okres 6 lat.
Z pewnością Łódź była też pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono powszechny obowiązek szkolny.
To wszystko miało wpływ na ponowny napływ ludności i błyskawiczny rozwój miasta.
Łódź-miasto włókiennicze znane w całej Europie
Bez wątpienia mówiąc o Łodzi nie można też pominąć osoby Karola Scheiblera, który przez uruchomienie dużego i nowoczesnego na ówczesne czasy zakładu przemysłowego zapisał się na łódzkich kartach historii. To właśnie Scheibler był tym, który wpłynął na włókienniczy charakter miasta. Poniekąd dzięki niemu łódzki przemysł lekki zasłynął w całej Europie.
Łódź-ponowny rozwój
Po zakończeniu II Wojny Światowej miasto na nowo się zaludniło. Zaczęto budować nowe osiedla mieszkaniowe i nowoczesną sieć rurociągów zasilających miasto w wodę pitną z rzeki Pilicy. Dzisiaj miasto ma jedną z najlepszych, najczystszych i najsmaczniejszych wód w Polsce. Wprawdzie dzisiaj w 90% pozyskiwana jest ona ze studni głębinowych. Jednakże łódzki ZWIK rekomenduje jej bezpieczne picie prosto z kranu jako czystej i taniej wody pełnej minerałów. Łódzka kranówka jest pełna:
- magnezu,
- wapnia,
- sodu i potasu.
W mieście tym rozkwitła również kultura. Powstały muzea i galerie. Nowe życie otrzymały też teatry. Narodziło się słynne łódzkie Centrum Filmowe i Wyższa Szkoła Filmowa.
Łódź-ciekawostki
To właśnie w łódzkiej “filmówce” kręcono “Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy nawiązującą do historii tego miasta. Również tu szczyt popularności uzyskał znany większości z nas Miś Uszatek. I także tu miały swój początek między innymi takie gwiazdy filmu jak:
- Roman Polański,
- Janusz Gajos,
- Stanisław Bareja czy
- Juliusz Machulski.
I co najważniejsze to właśnie w Łodzi znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii.
Natomiast ulica Piotrkowska zwana też Traktem Piotrkowskim znana jest jako najdłuższa ulica handlowa w Europie. Spory jej odcinek stanowi dzisiaj deptak. Znajduje się na niej cała masa zarówno placówek handlowych jak i gastronomicznych. Na jednej z kamienic przy tej ulicy umieszczone jest największe graffiti w Europie. Ma ono 600 metrów kwadratowych i do niedawna było największym graffiti na świecie. Konkludując tzw. “Pietryna” stanowi dumę Łodzian, a spacery po niej są pewnego rodzaju tradycją.
Godnym uwagi jest również fakt, iż w Łodzi znajduje się drugi, największy w Europie cmentarz żydowski, a także największy w Europie kompleks leśny – Las Łagiewniki.
Łódź dzisiaj
Dzisiaj miasto stanowi niesamowite połączenie historii z nowoczesnością. W samym centrum w sąsiedztwie starej, poczciwej Piotrkowskiej wybudowano nowoczesny dworzec tramwajowy. Ten niezwykły wprost przystanek posiada cztery tory tramwajowe, które umożliwiają postój aż ośmiu tramwajów jednocześnie. Istne centrum przesiadkowe. Całość zadaszona jest kolorową membraną sprawiającą wrażenie szklanych witraży. Razem daje to niesamowite wrażenia wizualne.
Łódź- Manufaktura
Inną ciekawą metamorfozę przeszły dawne zakłady Marchlewskiego, które po latach niszczenia uzyskały zupełnie nową rolę. Tereny te zostały przeobrażone w ważne centrum handlowo-gastronomiczno-kulturowe Łodzian. Przede wszystkim stara fabryka to dzisiaj miejsce spotkań łączące w przedziwny, ale bardzo spójny sposób historię i nowoczesność. Dzisiejsza Manufaktura oprócz wielu sklepów i sklepików oferuje sporą ilość kawiarni, restauracji i rozrywki. Na terenie starej fabryki znajdują się między innymi:
- kino Cinema City,
- Muzeum Sztuki,
- Muzeum Fabryki,
- Teatr Mały
- kręgielnia,
- czy centrum wspinaczkowe Stratosfera .Będąc w Łodzi po prostu nie można nie odwiedzić tego miejsca.
Łódź – krótkie podsumowanie
Dzisiejsza Łódź to przedziwne ,piękne i bardzo ciekawe miasto. Stanowiące całkowite pomieszanie historii i nowoczesności. Oferujące masę zabytków i atrakcji. Z całą pewnością warte przyjazdu, zwiedzenia i lepszego poznania.