Wolny i niestabilny Internet – co zrobić, by działał bez zarzutów?

Written by

Wolny i niestabilny Internet – co zrobić, by działał bez zarzutów?

Niewiele jest tak frustrujących sytuacji jak ta, w której musimy skorzystać z Internetu, a ten znów odmawia współpracy – działa wolno lub w ogóle. Słaby Internet to problem, z którym trzeba sobie poradzić. W końcu dostęp do sieci jest nam niezbędny czy to do celów prywatnych, czy zawodowych. Jeśli sytuacja z brakiem Internetu powtarza się u Ciebie notorycznie, to czas poszukać przyczyny. Te najbardziej prawdopodobne omawiamy w naszym artykule.

Przeciążenie sieci

Jest to jeden z najbardziej prozaicznych, a przy tym najczęstszych powodów wolnego działania Internetu. Szczególnie często doświadczają tego użytkownicy Internetu mobilnego, zwłaszcza wieczorami oraz popołudniami w dni wolne od pracy, kiedy to sieci komórkowe są bardzo mocno obciążone. To z kolei może znacząco wpłynąć na uzyskiwane prędkości.

Słaby sygnał Wi-Fi

Zbyt duża odległość od routera lub przeszkody fizyczne, takie jak ściany i sufity, mogą osłabić sygnał Wi-Fi, co prowadzi do wolnego i niestabilnego połączenia. Jeśli więc masz problemy z działaniem bezprzewodowego Internetu, w dodatku od samego początku, to radzimy zacząć od zmiany lokalizacji routera.

W znalezieniu odpowiedniego miejsca na router pomogą Ci aplikacje do sprawdzania prędkości Internetu. Po prostu podłącz i zostaw urządzenie tam, gdzie uzyskujesz najlepsze wyniki w speedtestach.

Awaria routera

Jeśli wolne i niestabilne działanie Internetu pojawiło się nagle, to warto sprawdzić, czy aby nie doszło do uszkodzenia routera. Jest to szczególnie prawdopodobne w sytuacji, gdy Internet „po kablu” działa bez zarzutu.

Na początek zresetuj router, a jeśli to nie pomoże, to przywróć go do ustawień fabrycznych. Upewnij się też, że urządzenie się nie przegrzewa, co może być spowodowane np. bezpośrednią ekspozycją na słońce.

Problemy po stronie dostawcy

Czasami wolne działanie Internetu jest winą dostawcy usługi, który np. przeprowadza jakąś modernizację sieci, co chwilowo odbija się na jakości połączenia. Sprawdź, czy dostawca nie poinformował o planowanych pracach lub skontaktuj się z biurem obsługi klienta i zapytaj, czy nie ma jakiejś awarii.

Złośliwe oprogramowanie

Często lekceważoną przyczyną wolnego działania Internetu jest złośliwe oprogramowanie, które generuje wysokie zużycie zasobów systemowych. Jest to bardzo prawdopodobne w sytuacji, gdy problem z połączeniem występuje tylko na jednym urządzeniu, np. smartfonie.

Duża liczba podłączonych urządzeń

Każde urządzenie podłączone do sieci domowej używa części dostępnego pasma, co może spowolnić działanie Internetu. Nie zauważysz tego posiadając szybkie łącze o dużej przepustowości (światłowód), ale już w przypadku korzystania z Internetu mobilnego taki problem jak najbardziej może wystąpić.

Warunki pogodowe

Użytkownicy Internetu mobilnego, radiowego czy satelitarnego muszą sobie zdawać sprawę z tego, że na jakość usługi duży wpływ mają warunki pogodowe. Burza, ulewa, śnieżyca, silny wiatr – to wszystko może być przyczyną wolnego i niestabilnego działania Internetu.

Wybierz niezawodny Internet od DG-NET

Jeśli po Twojej stronie wszystko jest w porządku, a Internet i tak działa wolno, wybiórczo, a co gorsza niestabilnie, to najwyraźniej przyszedł czas na zmianę dostawcy i samej technologii dostępu do sieci.

Na dobry początek zapoznaj się z naszą mapą zasięgu i sprawdź, czy dostarczamy Internet pod Twoim adresem. Jeśli Twoja nieruchomość ma dostęp do światłowodu, to za chwilę zapomnisz o problemach z wolnym, niestabilnym działaniem sieci. Internet światłowodowy gwarantuje świetne parametry prędkości pobierania i wysyłania danych, charakteryzując się przy tym wysoką niezawodnością.

Skontaktuj się z nami i sprawdź, jaką ofertę na szybki, bezawaryjny Internet np. w Katowicach czy Sosnowcu od nas otrzymasz. Pamiętaj, że DG-NET oferuje również Internet radiowy, który jest pewniejszą alternatywą dla Internetu mobilnego w miejscach, w których nie ma dostępu do światłowodu.

Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych, z których dowiesz się m.in., co zrobić, gdy Internet działa wolno, czym jest Internet światłowodowy oraz kiedy i dlaczego warto zdecydować się na Internet symetryczny.

Chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach wolnego i niestabilnego Internetu? Zajrzyj na https://www.dg-net.pl/wolny-niestabilny-internet-oto-najczestsze-przyczyny/ .

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.